x tetS nápadem založit pěvecký sbor přišla v roce 2003 učitelka naší Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou Eva Němečková. U příležitosti konání Učitelského koncertu oslovila kolegyně a žačky veselské ZUŠ, nacvičila s nimi a na klavír doprovodila písničku švédské skupiny ABBA Money, Money, Money a díky tehdejšímu ohlasu publika byl zárodek X-tetu na světě. Brzy poté si děvčata zopakovala úspěšnou premiéru na Dni hudby a ve studiu ZUŠ nahrála s Bigbandem Jardy Vinklárka hit J+V+W Život je jen náhoda. A následovalo prenatální stádium našeho zárodku – roční pauza, po které se již zrodil skutečný X-tet: zpěvačky dospěly k rozhodnutí scházet se pravidelně, zkoušet, vystupovat a nabírat členstvo, včetně mužů, aby mohly rozšířit repertoár o skladby pro smíšený sbor.

Sbor si zvolil název X-tet. Písmeno X značí proměnný počet zpěváků, což je jedna z jeho charakteristických vlastností. V plném počtu ono „X" představuje každoročně kolem pětadvaceti členů. Repertoár X-tetu je rozmanitý – od úprav popových písní přes spirituály až ke Gershwinovu pop-jazzování či bachovských gavotám. Zpíváme jak skladby „a capela" tak skladby s převážně klavírním doprovodem, příležitostně i s jiným nástrojem (housle, příčná flétna). V dřívějších letech sbor doprovázela i kapela tvořená z vlastních zdrojů a několika externistů. Sbor vystupuje především na domácí scéně – na akcích veselské ZUŠ, města Veselí nad Moravou a v blízkém okolí (Rohatec, Uherský Ostroh, Lipov). Zde je již dostatečně známým a populárním hudebním tělesem.

Sbormistryně:

• 2003 – 2010 Mgr.art. Eva Němečková